Leżymy na brzuszku!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

DSC_0437Moim zdaniem najważniejszą i najtrudniejszą do opanowania przez bobasa umiejętnością, jest prawidłowe leżenie na brzuszku. Bardzo ważne jest aby nasze dziecko opanowało tę pozycję jak najszybciej, ponieważ właśnie od leżenia na brzuchu rozpoczyna się każdy kolejny etap rozwoju dziecka. Z tej pozycji dziecko zaczyna siadać, raczkować a później chodzić. O ile nasz maluch, jeśli ma na to ochotę może przeskoczyć sobie raczkowanie i zacząć od razu dreptać, o tyle bez prawidłowej postawy podczas leżenia na brzuchu, nasze dziecko nie zrobi nic, a nawet jeśli mu się to uda nastąpi to o wiele później i zapewne będzie do tego potrzebna pomoc fizjoterapeuty. W prawidłowym rozwoju bobasa jest również istotne, aby nasza dzidzia potrafiła i chciała leżeć na boczku. Majucha nie lubiła tej pozycji a nikt mi  nie powiedział, że mimo jej sprzeciwów powinnam ją do tego zmuszać, a teraz mamy problem. Dziecko, które nie potrafi leżeć na boku i turlać się z brzuszka na plecy i z powrotem będzie miało ogromne problemy w opanowaniu siadania, ponieważ to właśnie z pozycji na boku dzieci dźwigają się do siadu. A zatem drogie mamy obserwujcie swoje maluchy i jeśli zobaczycie, że dzidzia przestaje leżeć na brzuszku, lub na boczku, nie czekajcie, a od razu zasięgnijcie porady lekarza. 

Aby maksymalnie ułatwić dziecku leżenie na brzuszku należy pamiętać o kilku zasadach.

1. Dziecko powinno leżeć na twardej i stabilnej powierzchni. Dużym błędem jest układanie dziecka na łóżku, czy kocu ponieważ, kiedy będzie chciało się np. podeprzeć materac łóżka będzie się uginał, a gdy maluch będzie próbował pełzać koc czy kołdra zamiast mu to umożliwić, będzie się zwijał w rączkach maluszka co uniemożliwi mu przesunięcie się do przodu. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka ma macie edukacyjnej, lub specjalnej macie piankowej do ćwiczeń przy czym ta druga będzie trochę lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie rozprasza dziecka milionem kolorów. 

2. Nie pozostawiajcie dziecka samego gdy leży na brzuszku i to nie dlatego, że może się udusić. Dziecko sobie krzywdy nie zrobi, ponieważ w pierwszych miesiącach życia ma bardzo silny odruch Moro, który zabezpiecza dziecko przed uduszeniem się. Ważniejsze jest to abyście obserwowały w jaki sposób Wasz maluch na brzuszku leży. Bardzo często u 6-8 tygodniowych niemowląt  zdarza się, że  nie są one w stanie utrzymać ciężaru ciała na rączkach w konsekwencji czego uderzają noskiem o podłoże. Dziecko nie jest głupie i mogę Wam zagwarantować, że jeśli zdarzy się to trzy, cztery razy w krótkich odstępach czasu, Wasza dzidzia za nic na świecie na brzuszku już leżeć nie będzie, dlatego tak ważne jest abyście w tym okresie zawsze towarzyszyły Waszym dzieciom, abyście mogły zareagować na czas i nie dopuścić do tego, że dziecko zniechęci się do tej pozycji.

3. Zdarza się, że mimo usilnych starań dziecko nie radzi sobie w tej pozycji, nie jest na tyle silne aby utrzymać ciężar ciała na rączkach. W takich sytuacjach możecie pomóc swojemu maluchowi w bardzo prosty sposób. Wystarczy wziąć ręcznik plażowy, zwinąć go w rulon i taki rulon podłożyć pod paszki dziecka. Dzięki temu maluch będzie miał dodatkowe podparcie, nie będzie musiał się aż tak męczyć. A gdy po 2-3 tygodniach polubi leżenie na brzuszku, wówczas samo będzie chciało zrobić wszystko aby w tej pozycji pozostać. Pamiętajcie, że dla dziecka ta pozycja jest o wiele bardziej ciekawa niż tradycyjne leżenie na pleckach, może wówczas samo sięgać po zabawki czy po prostu podpełzać ( w trochę starszym wieku :) ) tam, gdzie będzie chciało :)

4. Pokażcie dziecku, że leżenie na brzuszku jest fajne :) połóżcie przed nim w odległości około 10-15 cm jakąś ciekawą z punktu widzenia malucha zabawkę. Może to być coś świecącego, grającego, piszczącego. Cokolwiek co zainteresuje naszego malucha i doprowadzi do tego, że zacznie po tę zabawkę sięgać. Jeżeli dziecko sięga po przedmiot w nowej dla niego pozycji i zaczyna się nią bawić jest to dla nas znak, że zaakceptowało nowe położenie. 

I na koniec. Tak jak pisałam wcześniej leżenie na brzuszku jest niezbędne w prawidłowym rozwoju naszego malucha i naszym obowiązkiem jest układanie dziecka w tej pozycji od pierwszych dni. Wstrzymajmy się z tym jednak do momentu, gdy bobasowi odpadnie już pępuszek, aby nie sprawiać maluchowi bólu i nie zniechęcać go do dalszych starań.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *