Trądzik niemowlęcy, pokrzywka, a może odparzenie… cz. 2

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

No i dzisiaj tak jak obiecałam druga część posta o chorobach skórnych. Nie bez powodu użyłam słowa „choroba”,  w tym poście opiszę zmiany skórne, które bezwzględnie wymagają wizyty u lekarza, ponieważ w wielu z tych przypadków szybka diagnoza może zatrzymać, a bardzo często powstrzymać długoletnią chorobę.

Ale żeby nie była, aż tak strasznie zacznę od tych mniej strasznych ze strasznych chorób :)

1.  Pokrzywka. To swędząca wysypka o charakterze podrażnienia, ma postać bąbli o różowym lub porcelanowo-białym kolorze. To zmiana skórna, która pojawia się nagle i tak szybko jak się pojawia, tak szybko znika ( zazwyczaj są to 2 do 3 dni). Pokrzywka może mieć podłoże alergiczne, toksyczne i fizykalne. Pokrzywka może pojawić się na całym ciele dziecka, ale pomijając alergie pokarmowe, zazwyczaj występuje w miejscu kontaktu z alergenem, bądź w miejscu naruszenia naskórka. O ile pokrzywka jest łatwa do zdiagnozowania, o tyle trudno jest poznać jej przyczynę, ponieważ tak jak pisałam wcześniej może ją wywołać wszystko, a zmiany znikają bardzo szybko. Jeśli reakcja nastąpi tylko jeden raz ( co jest bardzo częste) nie da się namierzyć sprawcy :). Pokrzywką, która znika po kilku dniach się nie przejmujemy, natomiast jeśli pokrzywka utrzymuje się dłużej bądź broń boże zaatakuje język czy drogi oddechowe bardzo ważne jest aby trafić do dobrego alergologa, który będzie w stanie określić przyczynę problemu., abyśmy mogły wykluczyć go z otoczenia malucha.

2. Pieluszkowe zapalenie skóry. Zmiany powstają w wyniku zbyt żadkiego zmieniania pieluch i długotrwałego oddziaływania na skórę dziecka kału, moczu i potu. Wykwity skórne mają postać rumienia i mogą przypominać odparzenia, pojawiają się na pośladkach, okolicach krocza, podbrzuszu i górnej części ud, nie obejmują zgięć skórnych. Jestem pewna, że każda z Was dba należycie o pupę swojego malucha, ale niestety zima sprzyja tej chorobie. Jeśli tylko zauważycie niepokojące zmiany, na początku dajcie pupie dziecka pooddychać i obeschnąć dając maluchowi latać z gołą pupą, zastosujcie również od razu maści pośladkowe w ilościach wręcz hurtowych ( przydadzą się jedne z tych lepszych Sodocrem, lub Bepanthen). Jeśli przez 3-4 dni zmiany nie ustąpią warto udać się z dzieckiem do lekarza w celu wprowadzenia bardziej agresywnego leczenia.

3. Łojotokowe zapalenie skóry. Jest to choroba, której początkiem u niemowląt jest ciemieniucha, dlatego tak ważne jest aby odpowiednio szybko się nią zająć. Nieleczona zaczyna przenosić się z owłosionej skóry głowy na uszy, twarz, klatkę piersiową, oraz krocze. Przy nasilonych stanach, skóra zajęta łuską zaczyna pękać linijnie, a z powstałych w ten sposób ranek zaczyna sączyć się płyn. Jest to bardzo niepokojące zjawisko ponieważ takie miejsca są narażone na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i grzybicze. Ciemieniuchę leczymy w sposób opisany przeze mnie we wcześniejszym wpisie, jeśli to natomiast nie pomoże i choroba będzie się rozprzestrzeniać konieczna będzie wizyta u dermatologa. Im szybciej tym lepiej! ( ale nie martwcie się, łojotokowe zapalenie skóry występuje jedynie u około 5% społeczeństwa :) )

4. Atopowe Zapalenie Skóry ( tzw AZS). Zazwyczaj pojawia się około 1 roku życia dziecka, ale może się uaktywnić w każdym wieku. Skóra atopików jest bardzo sucha i cienka, ma osłabioną barierę hydro-lipidową co sprawia, że jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, oraz mniej odporna na działanie detergentów i środków myjących. Zmiany skórne mają charakter bardzo swędzącej wysypki, która rozdrapana przyjmuję postać rumienia z sączącym się płynem ( jeśli Wasz maluch zachoruje na AZS, łatwo to wyłapać, ponieważ będzie się bardzo drapał, a wraz z drapaniem zmiany będą się powiększały). Rozdrapane zmiany, po upływie czasu pokrywa łuska, która jest sucha i szorstka, zazwyczaj w kolorze białawym ( wygląda jak ekstremalnie przesuszona skóra). U dzieci z AZS zaobserwowano również objaw tzw wypolerowanych paznokci (paznokcie są gładkie i błyszczące, wyglądają jak po użyciu polerki, a to wszystko od częstego drapania się). Atopia bezwzględnie wymaga wizyty u lekarza dermatologa, ponieważ nieleczona może przenieść się na drogi oddechowe i w konsekwencji doprowadzić do astmy oskrzelowej.

5. Naczyniak jamisty. Pojawia się około 1 miesiące życia dziecka. Ma kolor czerwony, lub sinoczerwony, jest miękki i wypukły. Może pojawić się jako jedna zmiana, lub jako kilka mniejszych zmian na skórze ( w skrajnych przypadkach może zająć całe plecy). Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowe rozszerzenie naczyń krwionośnych dziecka. Zmiany nie bolą, nie swędzą i nie można się nimi zarazić. Zazwyczaj znikają same w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Najczęściej są umiejscowione na twarzy i tułowiu malucha, bardzo rzadko spotyka się je na rączkach, czy nóżkach. Jeśli naczyniak nie ma żadnych powikłań takich jak: sączenie płynów, bolesność w dotyku, zmiana koloru, czy umiejscowienie w miejscu narażonym na podrażnienia, nie ma co panikować i trzeba pogodzić się z faktem, że taka zmiana będzie towarzyszyła Waszemu bobasowi przez kilka lat, jeśli zaobserwujecie którykolwiek z wyżej wspomnianych symptomów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lekarz do którego powinnyście się udać to onkolog, ponieważ naczyniakami nie zajmują się dermatolodzy, a właśnie lekarze onkolodzy. 

6. Łysienie plackowate. Zapewne każdy z Waszych maluchów, w okresie wczesno-niemowlęcym miał wytarte włoski na głowie i jest to zupełnie normalne zjawisko, które pojawia się na tyle głowy Warto poobserwować takiego malucha i jeśli miejsca bez włosów zaczną pojawiać się w okolicy skroniowej i mają okrągły kształt warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ może to być łysienie plackowate. Tak naprawdę przyczyna tej choroby nie została do końca określona, może powodować ją stres, geny, bądź zaburzenia układu odpornościowego. Leczenie jest zależne od powodu występowania zmian. Musimy pamiętać, że łysienie plackowate jest bardzo trudną do zaakceptowania przez dzieci chorobą dlatego w sytuacjach gdy występuje bardzo ważne jest wspieranie malucha, absolutnie nie możemy mu pokazywać, że jest chore, natomiast należy okazywać takiemu dziecku dużo miłości i zrozumienia.

Są to najczęściej spotykane zmiany skórne u niemowląt, niestety zazwyczaj wymagają interwencji lekarza, i często towarzyszom dzieciom przez wiele lat. Natomiast jeśli szybko wyłapiesz problem masz szansę na to, aby Twoje dziecko przebyło chorobę prawie nie odczuwalnie.

Dlatego drogie mamy dokładnie obserwujemy swoje maluchy i w razie wątpliwości zawsze lepiej spytać lekarza i wyjść na histeryczną matkę niż zaniechać działania!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

11 comments on “Trądzik niemowlęcy, pokrzywka, a może odparzenie… cz. 2

 1. Druga część artykułu o zmianach skórnych też bardzo ciekawa ;) Mój synek od urodzenia ma czerwoną plamkę na … pośladku ;) Myślisz, że powinnam to skonsultować z dermatologiem? Od urodzenia jest cały czas taka sama, nie wypukła wygląda jakby hmm miał w tym miejscu popękane naczynka czy coś.

  1. Wydaje mi się, że nie masz się czym martwić :) zapewne to tylko naczyniak. Tak jak pisałam naczyniaków nie ruszamy, chyba że zauważysz jakieś zmiany typu zmiana koloru, bolesność w tym miejscu. Możesz ewentualnie pokazać zmianę pediatrze przy kolejnej wizycie szczepiennej :)

 2. A powiedz mi proszę jak może wyglądać wysypka u dziecka wywołana kontaktem z chlorowaną woda. Po basenie zauważyłam wysypkę na ciele i teraz nie wie czy od wody czy może Maluch się trochę przegrzał opatulony w samochodzie :(

  1. A to była Wasza pierwsza wizyta na basenie? Bo jeśli nie to na pewno przegrzanie. Alergia na wodę, a raczej chlor to małe czerwone krostki, które znikają w przeciągu godziny do dwóch. Zazwyczaj znajdują się na barkach , ramionach, twarzy i klatce piersiowej. Jeśli chcesz się upewnić, czy to reakcja na chlor musisz potrzeć skórę malucha po następnej wizycie na basenie ( po powrocie do domu, jak już pierwsza wysypka zejdzie) jakąś rzeczą która jest nasączona wodą z basenu np ręcznikiem czy kąpielówkami malucha ( tylko zrób to delikatnie aby potarcie nie spowodowały reakcji skórnej) i popatrz co się wydarzy. Jeśli pokrzywka powróci masz odpowiedź :)

   1. Ostatecznie byłam z synkiem w piątek u lekarza. Pani kazała podawać na razie tylko Fenistil w kropelkach trzy razy dziennie i kąpać i kremować emolientami. Zobaczymy, bo na razie widzę baaardzo niewielką poprawę ;/

    1. No właśnie dlatego ja bym chyba podeszła do dermatologa, bo to już trochę za długo trwa. A takie leczenie jak zapisała Ci Pani doktor to raczej ne pomoże jeśli to np. alergia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *