Pieluszkowe zapalenie skóry

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Jakiś czas temu pisałam już o kremach do pielęgnacji pupy malucha, dzisiaj chciałabym poruszyć problem pupy ale z innej strony i będzie o pieluszkowym zapaleniu skóry.

Zacznę od tego cóż to jest i skąd się bierze. A zatem pieluszkowe zapalenie skóry może być wywołane przez wiele czynników i zaliczamy do nich zaniedbane odparzenia, biegunkę, źle dobrane pampersy, zbyt rzadkie zmienianie pieluchy, antybiotykoterapię, biegunkę, AZS, infekcję drożdżakami, ale również, ta zmiana skórna może zostać wywołana przez złą dietę malucha czy przegrzanie dziecka. Wierzę w to, że problemy ze złą pielęgnacją Was nie dotyczą natomiast jeśli stan zapalny się utrzymuje i nie ma ku temu przesłanek medycznych warto zapakować bąbla w pieluchę tetrową na kilka dni, do czasu uspokojenia zmian.

A jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skory? Zaczyna się od zwykłego zaczerwienienia, które z czasem się zaognia, skóra staje się szorstka, pojawiają się odparzenia, z których może sączyć się płyn, można również zauważyć pęcherze i krostki. Nieleczone zmiany potrafią przenosić się na podbrzusze, pachwiny i górną stronę ud, a co gorsze środowisko, które panuje pod pieluszką jest idealnym do rozwoju bakterii i grzybów.  Brzmi strasznie? na szczęście jeśli nasza dzidzia nie choruje, odpowiednią pielęgnacją możemy szybko rozwiązać ten problem :)

Zaczynamy od podstawowej pielęgnacji, pieluszkę zmieniamy dwa razy częściej niż zazwyczaj. Przy każdej zmianie pampersa dokładnie przemywamy pupę dziecka, najlepsza do tego będzie woda wymieszana z mydełkiem Bambino ( lub innym delikatnym dziecięcym) i jednorazowe waciki. Należy bardzo dbać o higienę tzn. jednym wacikiem czyścimy mały fragment skóry a następnie wymieniamy go na nowy. Po przemyciu pupy dziecka dobrze jest zostawić ją bez przykrycia na kilka minut aby skóra sobie pooddychała (nigdy  nie zapominajcie dokładnie, lecz delikatnie wytrzeć skóry z wody- woda która wysycha sama ” zabiera” ze sobą wodę znajdującą się w tkankach! ). Kolejnym Ważnym krokiem jest nałożenia na pupę malucha odpowiedniego kremu, służącego właśnie do pielęgnacji tej części ciała ( o kremach, które rekomendujemy wraz z Majsią pisałam  Tutaj ). W przypadkach kiedy pielęgnacja kosmetyczna nie pomaga warto zasięgnąć porady lekarza, lub jak zrobiłam to ja sięgnąć po Clotrimazol. Clotrimazol jest to lek w formie maści o działaniu przeciw grzybiczym, można go kupić w aptece bez recepty za około 4 zł. Jeśli zdecydujecie się zastosować tę maść na własną rękę pamiętajcie aby nie aplikować jej częściej niż 3 razy dziennie, cienką warstwą punktowo jedynie w miejscu zmian.

My pierwsze pieluszkowe zapalenie skóry mamy już za sobą, pojawiło się wraz z biegunką wywołaną ząbkowaniem ( chyba), pielęgnacja skóry mojego dziecka opierała się na częstej zmianie ” gaci”, myciu, wietrzeniu i aplikowaniu kosmetyków, kremów i maści. Na szczęście nie doszło u nas do stanów z sączącymi się rankami niemniej fajnie nie było. Jeśli którakolwiek z Was w sytuacji takiego zapalenia skóry nie będzie radziła sobie sama, na prawdę, dla dobra Waszego dziecka nie lekceważcie problemu i skonsultujcie się z lekarzem, ponieważ odpowiednie leczenie może może przynieść ulgę maluchowi i uchronić go przed przykrymi konsekwencjami!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

One thought on “Pieluszkowe zapalenie skóry

  1. Pani farmaceutka w aptece poleciła nam taki chyba dośc nowy od Bebble przeciw pieluszkowemu zapaleniu skóry, specjalny, cena okolo 14 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *